Historia

  Początki i rozwój wspólnoty na Bobrku 

Początki kultu maryjnego na bobreckiej ziemi sięgają roku 1876, kiedy to tutejsza mieszkanka Anna Suczkowa-Szebesta przywiozła z pielgrzymki na Jasną Górę obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Wizerunek umieszczono w wymurowanej przez Franciszka Szkucika kapliczce, którą 29.10. 1876 roku uroczyście poświęcił wikariusz generalny Cieszyna – ks. bp Franciszek Śniegoń. Wkrótce kapliczka  stała się celem licznych pobożnych pielgrzymek i zyskała miano Wunderkapelle (Kaplica Cudów), a Bobrek potocznie nazywano Cieszyńską Częstochową.

W 1899 roku władze gminy podjęły decyzję wykupu ziemi wokół kapliczki od p. Pawła Liszki z przeznaczeniem na budowę dzwonnicy i cmentarza dla katolików i ewangelików.

W październiku 1900 roku część katolicką cmentarza poświęcił  ksiądz radca Jan Sikora, a ewangelicką ks. Jan Pindór. Jednak wierni katoliccy pragnęli, by pogrzeby odbywały się w łączności ze Mszą św., dlatego rozpoczęli zbieranie funduszy na budowę kościoła.

We wrześniu 1908 roku na Bobrku odbył się wiec w sprawie kościoła. Powstał Komitet Budowy Kościoła; jego przewodniczącym został ostatni wójt w Bobrku Andrzej Branny (fundator krzyża cmentarnego), a zastępcą pan Franciszek Tomiczek. Postanowiono dobudować do byłej kostnicy kaplicę w stylu romańskim o dł. 18m (bez wieży) i 9,5m szer. Jesienią 1908r. położono fundamenty wg planów p. Czempiela, a nad prawidłowością prac budowlanych czuwał p. Tomiczek. Do 5.05.1909 wymurowano ściany, dwa tygodnie później położono dach. Przy budowie kościoła z wielkim zapałem pracowało wielu mężczyzn, tak że w następnym roku świątynia była już gotowa. Ołtarz przekazały siostry elżbietanki, a w prezbiterium znalazł się obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, przeniesiony z kapliczki. Dnia 8 maja 1910 roku radca biskupi, ks prob. Jan Sikora uroczyście poświęcił kościół, prosząc, by (jak czytamy w kronice parafialnej):

„ten kościół poświęcony Matce Boskiej Częstochowskiej przyczynił się do pomnożenia czci i chwały Bożej, do uszlachetnienia i moralnego podniesienia ludności naszej, do wyjednania błogosławieństwa od Boga dla całej gminy na najpóźniejsze pokolenia”.

 W styczniu 1957 na polecenie Generalnego Wikariusza księdza biskupa Juliusza Bieńka, wikary z Cieszyna ks. Teodor Oleś rozpoczął prace nad utworzeniem nowej parafii w Cieszynie Bobrku. Wkrótce w bobreckim kościele regularnie  w niedziele i święta odprawiane były Msze św. o godz. 7.00 i 9.00, a w kościele  filialnym w Krasnej – o 10.45. 25.12.1958 – ks. bp Stanisław Adamski, ordynariusz diecezji katowickiej, wydał dekret, mocą którego została erygowana parafia Imienia NMP w Cieszynie Bobrku. Jej proboszczem został ks. Teodor Oleś, który gorliwie troszczył się o rozwój duchowy parafian.

W marcu 1961 roku na Bobrku odbyły się pierwsze Misje parafialne, głoszone przez ojców franciszkanów z Panewnik i Rybnika. Na zakończenie Misji ustawiono i poświęcono dębowy krzyż sporządzony przez p. Juliana Cieślę.

W 1962 – ks. bp Herbert Bednorz udzielił pierwszy raz w parafii sakramentu bierzmowania.

Parafianie w szczególny sposób ukochali Maryję, dlatego w listopadzie 1965 roku uroczyście oddali się w Macierzyńską Niewolę Miłości Maryi. We wrześniu 1972 roku o. Stanisław Szczurek, redemptorysta z Tuchowa, przywiózł obraz M.B. Nieustającej Pomocy i zainicjował nabożeństwo nowenny, które odprawiane jest po dziś dzień.

Mieszkańcy Bobrku troszczyli się również o wygląd swojej świątyni. W 1968 roku w duchu odnowy liturgicznej w kościele ustawiono nowy ołtarz sporządzony przez p. Alojzego Cinala, nowe tabernakulum, ambonę i chrzcielnicę, a siostry boromeuszki z Mikołowa uszyły nowe ornaty. W wigilię Bożego Narodzenia odprawiono Mszę św. w języku polskim z nowego Mszału. W 1970 roku - p. Jan Oleś założył w kościele ogrzewanie ropne, które służyło nam przez 20 lat. W 1991 roku zainstalowano centralne ogrzewanie na gaz według planów p. Surzyckiego i Szafarczyka.

Wiosną 1973 roku parafia bobrecka zmniejszyła się, bowiem mocą dekretu erygowano parafię św. Elżbiety i parafię Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krasnej.

W latach siedemdziesiątych XX wieku nastąpiła przebudowa kościoła. Zgodnie z planami Komisji Sztuki Sakralnej zmienił się wystrój wewnętrzny świątyni: kościół wymalowano, zawieszono nowe stacje Drogi Krzyżowej. W prezbiterium znalazł się nowy wizerunek Matki Bożej autorstwa artysty Józefa Kołodziejczyka, brata ówczesnego ks. proboszcza bobreckiej parafii, który poświęcono w dniu 13 sierpnia 1977 roku. Natomiast obraz Matki Boskiej Częstochowskiej po konserwacji przeniesiono do wyremontowanej kapliczki. Poświęcenia obrazu i kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej dokonał 27 sierpnia 1978 ks. bp Józef Kurpas.

W ostatnich latach dzięki staraniom p. Alicji Zielonki kapliczka została gruntownie odnowiona i wyremontowana.

W 1981 roku pod przewodnictwem ks. prob. Józefa Dancha rozpoczęto budowę salek katechetycznych wg projektu inż. Kisiela.

Kolejne remonty kościoła miały miejsce w latach 90-tych. W 1994 firma pana Stuchlika wymalowała wnętrze świątyni, a p. Maria Skupień wykonała polichromię. W kolejnych latach wyremontowano dach oraz wymieniono tynki zewnętrzne kościoła. Latem tego roku parafianie gruntownie odnowili wnętrze. Głównym architektem był p. Tyrna, malowidła ścienne wykonał p.  Staniek, a freski – p. Żur ze Skoczowa. Nad całością prac czuwała firma Famex Bis.

Jedna z rodzin naszej parafii ufundowała nowy obraz, który jest wierną kopią obrazu Matki Boskiej Zwycięskiej, jaki znajduje się w kościele Imienia NMP w Rzymie przy Forum Trajana. Kościół ten został zbudowany z inicjatywy papieża Innocentego XI jako votum wdzięczności za zwycięstwo pod Wiedniem w 1683 roku. Z tej okazji papież ustanowił też dzień 12 września świętem Imienia Maryi.

Wizerunek, który znajduje się w prezbiterium, został poświęcony podczas uroczystości 100 - lecia rekoronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze w dniu 4 września 2011 roku przez Prymasa Polski ks. abp. Józefa Kowalczyka, który modlił się słowami:

„Boże spraw, aby Twoi wierni, którzy przygotowali ten obraz NMP z ufnością wznosili oczy ku Matce Jaśniejącej jako wzór świętości dla całej wspólnoty Twoich wybranych”.

 

Obraz Maryi w naszym kościele >

 

Wierni mogli usłyszeć  także słowa, w których wyjaśniono, że nowy obraz jest pamiątką więzi parafii bobreckiej z Jasną Górą:

„by to miejsce, tak jak poprzez minione dziesięciolecia, również w następnych, było szczególnym miejscem czci Królowej Polski”.

 

 

Zdjęcia kościoła z 2017 roku >

 
 
GODZINY MSZY ŚWIĘTYCH

W tygodniu:

18.00, soboty - 9.00

W Niedzielę i Święta:

7.00, 9.00, 11.00, 18.00

Spowiedź Święta pół godziny przed Mszą Świętą


Kancelaria parafialna czynna:

Poniedziałek 15.15-17.00

Środa 15.15-17.00

Piątek 15.15-17.00

AKTUALNOŚCI
Główne zdjęcie najnowszej aktualności

PRZYGOTOWANIE DO BIERZMOWANIA

Przygotowanie do Bierzmowania w roku 2023/24 Spotkanie organizacyjne dla klas 7 i 8:30 września 2023, sobota, godz. 19.00 w kościele &nbsp...

WIADOMOŚCI PARAFIALNE

Gazetka parafialnaPlik PDF Pobierz   Zapraszamy do lektury naszej gazetki parafialnej Rok VIII. Numer 15/2024. IV NIEDZIELA WIELK...

PRZYGOTOWANIE DO I KOMUNII

Plan przygotowań na rok 2023/24   Rok Wielkiej Przygody dla Dzieci i RodzicówHarmonogram 24 września, niedziela, 11.00 w kościele...
czytaj więcej

Kontakt

Parafia Rzymskokatolicka pod wezwaniem Najświętszego Imienia Maryi Panny w Cieszynie
ul. Kościuszki 30, 43-400 Cieszyn

Ks. Proboszcz
tel. 660 825 134
antonidewor@hotmail.com

Ks. Wikary
tel. 798 388 702

Zdjęcie Kościoła
Copyright © 2016 Parafia Rzymskokatolicka pod wezwaniem Najświętszego Imienia Maryi Panny w Cieszynie
All rights reserved.
Polityka prywatności i cookies
Realizacja: Agencja Marketingu Internetowego