Historia

  Początki i rozwój wspólnoty na Bobrku 

Początki kultu maryjnego na bobreckiej ziemi sięgają roku 1876, kiedy to tutejsza mieszkanka Anna Suczkowa-Szebesta przywiozła z pielgrzymki na Jasną Górę obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Wizerunek umieszczono w wymurowanej przez Franciszka Szkucika kapliczce, którą 29.10. 1876 roku uroczyście poświęcił wikariusz generalny Cieszyna – ks. bp Franciszek Śniegoń. Wkrótce kapliczka  stała się celem licznych pobożnych pielgrzymek i zyskała miano Wunderkapelle (Kaplica Cudów), a Bobrek potocznie nazywano Cieszyńską Częstochową.

W 1899 roku władze gminy podjęły decyzję wykupu ziemi wokół kapliczki od p. Pawła Liszki z przeznaczeniem na budowę dzwonnicy i cmentarza dla katolików i ewangelików.

W październiku 1900 roku część katolicką cmentarza poświęcił  ksiądz radca Jan Sikora, a ewangelicką ks. Jan Pindór. Jednak wierni katoliccy pragnęli, by pogrzeby odbywały się w łączności ze Mszą św., dlatego rozpoczęli zbieranie funduszy na budowę kościoła.

We wrześniu 1908 roku na Bobrku odbył się wiec w sprawie kościoła. Powstał Komitet Budowy Kościoła; jego przewodniczącym został ostatni wójt w Bobrku Andrzej Branny (fundator krzyża cmentarnego), a zastępcą pan Franciszek Tomiczek. Postanowiono dobudować do byłej kostnicy kaplicę w stylu romańskim o dł. 18m (bez wieży) i 9,5m szer. Jesienią 1908r. położono fundamenty wg planów p. Czempiela, a nad prawidłowością prac budowlanych czuwał p. Tomiczek. Do 5.05.1909 wymurowano ściany, dwa tygodnie później położono dach. Przy budowie kościoła z wielkim zapałem pracowało wielu mężczyzn, tak że w następnym roku świątynia była już gotowa. Ołtarz przekazały siostry elżbietanki, a w prezbiterium znalazł się obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, przeniesiony z kapliczki. Dnia 8 maja 1910 roku radca biskupi, ks prob. Jan Sikora uroczyście poświęcił kościół, prosząc, by (jak czytamy w kronice parafialnej):

„ten kościół poświęcony Matce Boskiej Częstochowskiej przyczynił się do pomnożenia czci i chwały Bożej, do uszlachetnienia i moralnego podniesienia ludności naszej, do wyjednania błogosławieństwa od Boga dla całej gminy na najpóźniejsze pokolenia”.

 W styczniu 1957 na polecenie Generalnego Wikariusza księdza biskupa Juliusza Bieńka, wikary z Cieszyna ks. Teodor Oleś rozpoczął prace nad utworzeniem nowej parafii w Cieszynie Bobrku. Wkrótce w bobreckim kościele regularnie  w niedziele i święta odprawiane były Msze św. o godz. 7.00 i 9.00, a w kościele  filialnym w Krasnej – o 10.45. 25.12.1958 – ks. bp Stanisław Adamski, ordynariusz diecezji katowickiej, wydał dekret, mocą którego została erygowana parafia Imienia NMP w Cieszynie Bobrku. Jej proboszczem został ks. Teodor Oleś, który gorliwie troszczył się o rozwój duchowy parafian.

W marcu 1961 roku na Bobrku odbyły się pierwsze Misje parafialne, głoszone przez ojców franciszkanów z Panewnik i Rybnika. Na zakończenie Misji ustawiono i poświęcono dębowy krzyż sporządzony przez p. Juliana Cieślę.

W 1962 – ks. bp Herbert Bednorz udzielił pierwszy raz w parafii sakramentu bierzmowania.

Parafianie w szczególny sposób ukochali Maryję, dlatego w listopadzie 1965 roku uroczyście oddali się w Macierzyńską Niewolę Miłości Maryi. We wrześniu 1972 roku o. Stanisław Szczurek, redemptorysta z Tuchowa, przywiózł obraz M.B. Nieustającej Pomocy i zainicjował nabożeństwo nowenny, które odprawiane jest po dziś dzień.

Mieszkańcy Bobrku troszczyli się również o wygląd swojej świątyni. W 1968 roku w duchu odnowy liturgicznej w kościele ustawiono nowy ołtarz sporządzony przez p. Alojzego Cinala, nowe tabernakulum, ambonę i chrzcielnicę, a siostry boromeuszki z Mikołowa uszyły nowe ornaty. W wigilię Bożego Narodzenia odprawiono Mszę św. w języku polskim z nowego Mszału. W 1970 roku - p. Jan Oleś założył w kościele ogrzewanie ropne, które służyło nam przez 20 lat. W 1991 roku zainstalowano centralne ogrzewanie na gaz według planów p. Surzyckiego i Szafarczyka.

Wiosną 1973 roku parafia bobrecka zmniejszyła się, bowiem mocą dekretu erygowano parafię św. Elżbiety i parafię Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krasnej.

W latach siedemdziesiątych XX wieku nastąpiła przebudowa kościoła. Zgodnie z planami Komisji Sztuki Sakralnej zmienił się wystrój wewnętrzny świątyni: kościół wymalowano, zawieszono nowe stacje Drogi Krzyżowej. W prezbiterium znalazł się nowy wizerunek Matki Bożej autorstwa artysty Józefa Kołodziejczyka, brata ówczesnego ks. proboszcza bobreckiej parafii, który poświęcono w dniu 13 sierpnia 1977 roku. Natomiast obraz Matki Boskiej Częstochowskiej po konserwacji przeniesiono do wyremontowanej kapliczki. Poświęcenia obrazu i kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej dokonał 27 sierpnia 1978 ks. bp Józef Kurpas.

W ostatnich latach dzięki staraniom p. Alicji Zielonki kapliczka została gruntownie odnowiona i wyremontowana.

W 1981 roku pod przewodnictwem ks. prob. Józefa Dancha rozpoczęto budowę salek katechetycznych wg projektu inż. Kisiela.

Kolejne remonty kościoła miały miejsce w latach 90-tych. W 1994 firma pana Stuchlika wymalowała wnętrze świątyni, a p. Maria Skupień wykonała polichromię. W kolejnych latach wyremontowano dach oraz wymieniono tynki zewnętrzne kościoła. Latem tego roku parafianie gruntownie odnowili wnętrze. Głównym architektem był p. Tyrna, malowidła ścienne wykonał p.  Staniek, a freski – p. Żur ze Skoczowa. Nad całością prac czuwała firma Famex Bis.

Jedna z rodzin naszej parafii ufundowała nowy obraz, który jest wierną kopią obrazu Matki Boskiej Zwycięskiej, jaki znajduje się w kościele Imienia NMP w Rzymie przy Forum Trajana. Kościół ten został zbudowany z inicjatywy papieża Innocentego XI jako votum wdzięczności za zwycięstwo pod Wiedniem w 1683 roku. Z tej okazji papież ustanowił też dzień 12 września świętem Imienia Maryi.

Wizerunek, który znajduje się w prezbiterium, został poświęcony podczas uroczystości 100 - lecia rekoronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze w dniu 4 września 2011 roku przez Prymasa Polski ks. abp. Józefa Kowalczyka, który modlił się słowami:

„Boże spraw, aby Twoi wierni, którzy przygotowali ten obraz NMP z ufnością wznosili oczy ku Matce Jaśniejącej jako wzór świętości dla całej wspólnoty Twoich wybranych”.

 

Obraz Maryi w naszym kościele >

 

Wierni mogli usłyszeć  także słowa, w których wyjaśniono, że nowy obraz jest pamiątką więzi parafii bobreckiej z Jasną Górą:

„by to miejsce, tak jak poprzez minione dziesięciolecia, również w następnych, było szczególnym miejscem czci Królowej Polski”.

 

 

Zdjęcia kościoła z 2017 roku >

 
 
GODZINY MSZY ŚWIĘTYCH

W tygodniu:

18.00, soboty - 9.00

W Niedzielę i Święta:

7.00, 9.00, 11.00, 18.00

Spowiedź Święta pół godziny przed Mszą Świętą


Kancelaria parafialna czynna:

Poniedziałek 15.15-17.00

Środa 15.15-17.00

Piątek 15.15-17.00

AKTUALNOŚCI
Główne zdjęcie najnowszej aktualności

WIADOMOŚCI PARAFIALNE

Gazetka parafialnaPlik PDF Pobierz   Zapraszamy do lektury naszej gazetki parafialnej Rok VIII. Numer 42/2024. II NIEDZ...

ODWIEDZINY DUSZPASTERSKIE

ODWIEDZINY DUSZPASTERSKIEKolęda -- Otwórzmy swoje drzwi i przyjmijmy Boże Błogosławieństwo w naszych domach --   Plan kolędy od 15 grud...

ROK ŚWIĘTY 2025

Nadzieja Zawieść Nie MożeRok Jubileuszowy    Papież Franciszek ogłosił Jubileusz 2025 roku. Ma on być „Rokiem Świętym, charakteryzuj...
czytaj więcej

Kontakt

Parafia Rzymskokatolicka pod wezwaniem Najświętszego Imienia Maryi Panny w Cieszynie
ul. Kościuszki 30, 43-400 Cieszyn

Ks. Proboszcz
tel. 660 825 134
antonidewor@hotmail.com

Ks. Wikary
tel. 798 388 702

Zdjęcie Kościoła
Copyright © 2016 Parafia Rzymskokatolicka pod wezwaniem Najświętszego Imienia Maryi Panny w Cieszynie
All rights reserved.
Polityka prywatności i cookies
Realizacja: Agencja Marketingu Internetowego