Żywy różaniec

  Modlitwa Różańcowa w naszej Parafii 

W parafii istnieje grupa Żywego Różańca. Jest ona wielkim zapleczem modlitewnym, żyjącym najbardziej rozpowszechnioną w Kościele modlitwą maryjną, jaką jest różaniec. Jak pisał bł. Jan Paweł II „przez różaniec lud chrześcijański niejako wstępuje do szkoły Maryi, dając się wprowadzić w kontemplację piękna oblicza Chrystusa i doświadczanie głębi Jego miłości. Za pośrednictwem różańca wierzący czerpie obfitość łaski, otrzymując ją niejako wprost z rąk Matki Odkupiciela” (RVM 2).

W drugiej połowie XIX wieku modlitwa różańcowa propagowana przez oo. dominikanów, przeżywała niezwykły renesans. W 1826 roku Paulina Jaricot w Lyonie zaczęła organizować piętnastoosobowe grupy, nazwane później „żywymi różami”. Ta struktura umożliwiła jej w 1862 roku powołanie stowarzyszenia Żywego Różańca, które jeszcze za jej życia rozwinęło się w wielu krajach na całym świecie.

Modlitwa różańcowa, dzięki Żywemu Różańcowi, zatwierdzonemu przez papieża Grzegorza XVI w 1832 roku, przyczyniła się do wielu nawróceń i miała swój znaczący udział w rozkwicie chrześcijaństwa w XIX wieku. Dzieło Pauliny Jaricot otrzymało poparcie wielu biskupów i zostało przyłączone do wielkiej dominikańskiej Rodziny Różańcowej, obejmującej Bractwa Różańcowe i Różaniec Wieczysty.

W 2002 roku Ojciec św. Jan Paweł II w liście apostolskim Rossarium Virginis Mariae (O różańcu Dziewicy Maryi) ogłosił Rok Różańca (od października 2002 do października 2003 roku), wprowadzając jednocześnie nową jego część, dotyczącą publicznej działalności Pana Jezusa – tajemnice światła. Od tej pory cały różaniec liczy 20 tajemnic.

Do Polski Żywy Różaniec dotarł jeszcze w XIX wieku i istnieje po dziś dzień w prawie każdej parafii. Parafialne wspólnoty Żywego Różańca są jednostkami autonomicznymi, tzn. nie łączą się w struktury ogólnokrajowe czy światowe. Składają się z grup po 20 osób, z których każda codziennie odmawia jeden dziesiątek różańca, wymieniając co miesiąc tajemnice różańcowe. Na czele Żywego Różańca w parafii stoi zazwyczaj proboszcz lub inny kapłan przez niego delegowany, wraz z radą wiernych świeckich, zaś każdej Róży przewodzi zelator lub zelatorka. Bardzo istotne jest także to, że wszyscy członkowie Róży modlą się w tej samej intencji, która wyznaczana jest na każdy miesiąc.

 

Aktualna intencja >

 

W Polsce obowiązuje Ceremoniał Żywego Różańca opracowany przez ojca Szymona Niezgodę OP w roku 1977, zatwierdzony przez prymasa Polski kard. S. Wyszyńskiego. Został on wydrukowany przez Biuro Misyjne w Warszawie i służy jako pewnego rodzaju Statut Żywego Różańca. We wstępie do Ceremoniału autor wyjaśnia, że powstał on z troski o dobro duchowe i rozwój religijno - moralny Polaków, ufając, że „Żywy Różaniec jako wypróbowane narzędzie Opatrzności Bożej zjednoczenia ludzi z Bogiem i z braćmi, oraz środek uświęcenia dusz, pomoże młodemu pokoleniu skutecznie wytrwać w wierze Ojców”.

Do obowiązków członków Żywego Różańca należy:

  • odmawianie codziennie jednej tajemnicy różańca;
  • udział w miesięcznej zmianie tajemnic różańcowej;
  • częste przystępowanie do sakramentów świętych
  • rozszerzanie czci Maryi przykładem życia i działalnością apostolską;
  • odważne stawanie w obronie wiary i Kościoła na wzór św. Dominika;
  • udział w pogrzebie zmarłego członka Żywego Różańca oraz w modłach za spokój jego duszy;

Członkowie Żywego Różańca mogą dostąpić odpustu zupełnego, pod zwykłymi warunkami, osiem razy w roku, mianowicie:

  • w dniu przyjęcia do Żywego Różańca;
  • Narodzenia Pana Jezusa;
  • Zmartwychwstania Pańskiego;
  • Zwiastowania NMP;
  • Wniebowzięcia Matki Bożej;
  • Królowej Różańca Świętego;
  • Niepokalanego Poczęcia NMP;
  • Ofiarowania Pańskiego.

Członkowie Żywego Różańca w duchu odpowiedzialności za Kościół i świat, otaczają modlitewną opieką tych, którzy najbardziej jej potrzebują. Jednym z pierwszorzędnych celów tej grupy jest wynagradzanie Bogu za popełnione zło i wezwanie do nawrócenia. Żywy Różaniec jest jakby „duchową elektrownią”, która ciągle zasila wiernych mocą Bożą, zachęca do naśladowania Jezusa Chrystusa, do działalności apostolskiej i charytatywnej wśród ubogich, chorych, rodzin wielodzietnych, zaniedbanych religijnie i moralnie itp. Broni przed ateizmem, laicyzmem, zepsuciem obyczajów, mobilizuje do walki ze złem i do nabywania cnót.

 

GODZINY MSZY ŚWIĘTYCH

W tygodniu:

18.00, soboty - 9.00

W Niedzielę i Święta:

7.00, 9.00, 11.00, 18.00

Spowiedź Święta pół godziny przed Mszą Świętą


Kancelaria parafialna czynna:

Poniedziałek 15.15-17.00

Środa 15.15-17.00

Piątek 15.15-17.00

AKTUALNOŚCI
Główne zdjęcie najnowszej aktualności

Dzień Świętości Życia

Duchowa Adopcja Dziecka PoczętegoUroczystość Zwiastowania Pańskiego  Pilnie potrzebna jest wielka modlitwa za życie, przenikająca cały...

WIADOMOŚCI PARAFIALNE

Gazetka parafialnaPlik PDF Pobierz   Zapraszamy do lektury naszej gazetki parafialnej Rok VIII. Numer 12/2024. NIEDZIELA PALMOWA...

RÓŻE RÓŻAŃCOWE

Zmiana tajemnic Żywego RóżańcaIntencja w marcu 2024:  Módlmy się o łaskę dobrej Spowiedzi Świętej dla wszystkich, a szczegó...
czytaj więcej

Kontakt

Parafia Rzymskokatolicka pod wezwaniem Najświętszego Imienia Maryi Panny w Cieszynie
ul. Kościuszki 30, 43-400 Cieszyn

Ks. Proboszcz
tel. 660 825 134
antonidewor@hotmail.com

Ks. Wikary
tel. 798 388 702

Zdjęcie Kościoła
Copyright © 2016 Parafia Rzymskokatolicka pod wezwaniem Najświętszego Imienia Maryi Panny w Cieszynie
All rights reserved.
Polityka prywatności i cookies
Realizacja: Agencja Marketingu Internetowego